PROJEKTY
Konferencja inauguracyjna
- 19.03.2023 21:37
W Pałacu Kultury miasta Łuck odbyła się konferencja inauguracyjna projektu „Wspólne dziedzictwo kulturowe: odrodzenie folkloru na pograniczu polsko-ukraińskim”, który jest realizowany przez Департамент культури Луцької міської ради, Луцька музична школа 1 імені Фридерика Шопена oraz Zespół Szkół w Woli Uhruskiej. W konferencji online wzięli udział dyrektor Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej Mirosław Konieczny, kierownik projektu Jolanta Szachałaj oraz nauczyciele: Małgorzata Kosacka, Anna Zamojska- Stasiejko oraz Michał Kurtyj. Dyrektor w swoim wystąpieniu przedstawił walory gminy Wola Uhruska, a także zaprezentował partnerom projektu obiekty, z których będą korzystać uczestnicy letniej etnoszkoły. W wydarzeniu wzięło udział także dwóch polskich etnografów: pani Agata Kusto oraz Beata Maksymiuk-Pacek, które przybliżyły uczestnikom konferencji zakres badań jakimi będą się zajmować.
Spotkanie to zapoczątkowało cykl wydarzeń, które odbędą się na Wołyniu i w Polsce, a których celem będzie zwrócenie uwagi na dziedzictwo folkloru - jego odrodzenie i przekazywanie przyszłym pokoleniom.
Uczestników konferencji powitała wiceprezydent Łucka Iryna Chebelyuk. Iryna Iwanowna zauważyła, że wspólne projekty naszej społeczności związane z kulturą są zawsze ciekawe i wartościowe. Symboliczne jest to, że projekt poświęcony odrodzeniu folkloru odbywa się właśnie teraz. Wojna toczy się przecież nie tylko o terytoria, niezależność polityczną, gospodarczą i społeczną, ale także o nasz język, kulturę i tożsamość narodową. „Mam nadzieję, że każdy uczestnik i partner projektu odkryje coś szczególnego w badaniach i działaniach, które wspólnie z Państwem przeprowadzimy, każdy odtworzy część swojej historii, swojego dziedzictwa, które stanie się dobrem dla naszych przyszłych pokoleń” — powiedziała Iryna Czebielyuk.
W konferencji wziął udział także wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Łucku Mateusz Marszałek, Anna Vintsyuk, Naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej i Działalności Projektowej Rady Miejskiej w Łucku oraz przedstawiciele regionalnej administracji wojskowej.
Moderatorem wydarzenia była Tetiana Gnativ, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Łucku.
Projekt przedstawiła jego koordynatorka Kateryna Nahirska. Jak powiedziała, w trakcie realizacji projektu zebrany materiał pieśniowy zostanie nagrany i zdigitalizowany. Materiały tekstowe zostaną usystematyzowane i opublikowane w albumach drukowanych i elektronicznych. Podobnie powstanie mapa turystyczna dziedzictwa folklorystycznego ziem ukraińskich i polskich w wersji drukowanej i elektronicznej. Uczniowie z Łucka – uczestnicy projektu – jeszcze tego lata będą mogli odwiedzić szkołę etniczną w Woli Uhruskiej, po czym w Łucku i w Woli Uhruskiej odbędzie się festiwal „Etnokultura – siła, która nas łączy”.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły