W dniu 26 września 2024 r. Dyrektor Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej- p. Mirosław Konieczny, Poczet Sztandarowy, gospodarze klas IV-VIII oraz p. Marzena Antoniuk i Alicja Zając uczestniczyli w Kosyniu w uroczystości odsłonięcia tablicy w hołdzie szeregowym, podoficerom i oficerom Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Wojska Polskiego walczącym, poległym i zamordowanym w okolicy Kosynia we wrześniu 1939 roku.
Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100. rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza. KOP to formacja wojskowa przeznaczona do ochrony granic II Rzeczypospolitej, istniejąca w latach 1924-1939. Walkę z wkraczającymi 17 września 1939r. siłami sowieckimi podjął Korpus Ochrony Pogranicza i znajdujące się na obszarze wschodnim jednostki Wojska Polskiego.
Oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza po wyczerpujących walkach z sowietami na Polesiu i Wołyniu, zatrzymały się na odpoczynek w rejonie Kosynia. 30 września żołnierze KOP ruszyli w kierunku Parczewa, by dołączyć do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” pod dowództwem generała Franciszka Kleeberga. 1 października w miejscowości Wytyczno przy próbie przekroczenia szosy Włodawa-Lublin doszło do bitwy z oddziałami pancernymi Armii Czerwonej, które natarły od strony Włodawy. Po kilkugodzinnej walce dowódca grupy Korpusu Ochrony Pogranicza generał Wilhelm Orlik-Rückemann nakazał odwrót, po czym rozwiązał grupę. Żołnierze w małych grupach przedostali się do lasów, gdzie rozpoczęli walkę konspiracyjną. Bitwa ta była ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim.
Podczas uroczystości miały miejsce wystąpienia okolicznościowe, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
Ostatnim etapem był III MARSZ SZLAKIEM ZGRUPOWANIA KORPUSU OCHRONY POGRANICZA GEN. Wilhelma Orlika-Rückemanna na trasie Kosyń-Wołczyny.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !