"Bezpieczny i Zdrowy Wypoczynek Letni 2023” z Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Włodawie
#JakNieCzytamJakCzytam
7 czerwca 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Mali i duzi czytelnicy czytali ulubione książki w różnych miejscach w szkole i poza nią, np. na korytarzu, w windzie, sali gimnastycznej czy też placu szkolnym. Dodatkowo uczniowie z klas I-III ustawili się w kształcie serca przed budynkiem szkoły, aby wyrazić swoją miłość do książek. Ciekawym wydarzeniem w każdej klasie był także "Piknik z książką, czyli czytanie na trawie". Młodzież na miejsce akcji wybrała piękne plenery przy szkole- szczególnie ogród papieski, gdzie można się odprężyć, wyciszyć i oczywiście poczytać pod sosenkami i pięknymi krzewami. W akcji czytelniczej wzięli udział chętni uczniowie i nauczyciele, ok. 120 osób z klas I-VII. Organizatorem akcji była biblioteka szkolna oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Woli Uhruskiej.
93
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
- 3
Projekt „Wspólne dziedzictwo kulturowe: odrodzenie folkloru na pograniczu ukraińsko-polskim”
Projekt „Wspólne dziedzictwo kulturowe: odrodzenie folkloru na pograniczu ukraińsko-polskim” jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.Projekt ma na celu rozwiązanie wspólnego problemu: niedostatecznej promocji i zainteresowania dziedzictwem kulturowym ludności ukraińskiej i polskiej zamieszkującej poleski region transgraniczny.Celem Projektu jest zwiększenie atrakcyjności dziedzictwa kulturowego pogranicza ukraińsko-polskiego poprzez intensyfikację badań i promocji tradycji folklorystycznych obu regionów, ich odtwarzenie i przekazywanie kolejnym pokoleniom, wykazanie pozytywnego wpływu melosów ludowych na stan emocjonalny osoby.Projekt aktywizuje badanie wspólnych motywów ukraińsko-polskiego folkloru i wpływu etnomelodii na stan emocjonalny człowieka, przyczyni się do: zwiększenia zainteresowania dzieci i młodzieży poznawaniem i odtwarzaniem folkloru poprzez zastosowanie innowacyjnych metod edukacyjnych; poprawy widoczności nosicieli melosów ludowych w społeczeństwie; wzrostu liczby wypraw turystycznych w transgraniczne Polesie w celu zapoznania się z dziedzictwem folklorystycznym.Niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez społeczności i grupy i przejawia się w szczególności w tradycjach ustnych, sztukach scenicznych, zwyczajach, obrzędach, uroczystościach, wiedzy i praktykach, tradycjach edukacyjnych i wychowawczych.Jednym z zadań projektu jest badanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego (folkloru) w zakresie pieśni i gier (zabaw dla dzieci) rodzimych nosicieli Wołynia (UA) i gminy Wola Uhruska (PL).Efektem takich badań w ramach projektu jest album (zbiór piosenek i zabaw dla dzieci) oraz mapa.Badania niematerialnego dziedzictwa kulturowego przeprowadziło 10 (5 UA, 5 PL) etnografów (badaczy), którzy odwiedzili 20 (10 UA, 10 PL) nosicieli folklorystycznego dziedzictwa poleskiego pogranicza, nagrali i przetworzyli piosenki, melodie, gry dziecięce powszechne w regionie przygranicznym.
Grupa 4latków odwiedziła "Alpaka u Bednarka".
Inteligentne, niezwykle przyjemne w dotyku - nie sposób się nie uśmiechać Przebywając w ich towarzystwie-
Uczniowie klas 6-8 w dniu dzisiejszym w Kumowej Dolinie uczestniczyli w grze paintball.
Pogoda dopisała, a gra była bardzo emocjonująca.🔫
Wręczenie certyfikatów i pamiątek
Na zakończenie "Letniej Artystycznej Etno-Szkoły" wszyscy uczestnicy projektu "Wspólne dziedzictwo kulturowe: odrodzenie folkloru na pograniczu ukraińsko-polskim", finansowanego przez Unię Europejską z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2021 otrzymali certyfikaty oraz pamiątki. Dostaliśmy również wspaniałe upominki od naszych przyjaciół z Ukrainy.
36
Zakończenie Letniej Artystycznej Etno-Szkoły w Woli Uhruskiej
Dzień siódmy! Zakończenie Letniej Artystycznej Etno-Szkoły w Woli Uhruskiej. Przedstawienie efektów pracy podczas festiwalu "Folklor- siła, która jednoczy"
46
Wspólna zabawa 🎶🎶
- 2
Dziś mieliśmy warsztaty z lepienia gliny
- 1
Ćwiczymy przed jutrzejszym występem
- 4
Dzień szósty- nauka śpiewu tradycyjnego
Dzień szósty! Nauka śpiewu tradycyjnego- Pani dr Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, kulturoznawca, od 2000 roku zajmuje się śpiewem tradycyjnym prowadząc badania i warsztaty.
3
Wycieczka do Włodawy grup starszych
- 5
Dzień piąty- warsztaty plastyczne młodszych grup
- 10
Nauka polskich zabaw dziecięcych
Stoi różyczka, Stary niedźwiedź, Nie chcę Cię znać, Mam chusteczkę...
2
Dzień czwarty!
Nauka polskich tańców narodowych: polonez i krakowiak – Pani Mariola Piędzia- kierownik artystyczny i choreograf ZPiT „Kresowiak”, ZPiT „Ziemi Chełmskiej”/ akompaniament pan Marcin Watras
2
Plener plastyczny
- 32
Dyskoteka integracyjna
- 26
Wycieczka do Włodawy
Wycieczka zorganizowana w ramach projektu: Wspólne Dziedzictwo Kulturowe: odrodzenie folkloru na pograniczu PL-UA Zadanie: Letnia Artystyczna Etno-Szkoła, zwiedzanie Włodawy- Miasta Trzech Kultur
29
Dzień trzeci🥰 Warsztaty plastyczne- wycinanka ludowa
- 15
- liczba odwiedzin: 3962